Utmärkt förening fortsätter
Fritidsnämnden fortsätter samarbetet med SISU Idrottsutbildarna och satsningen på Utmärkt förening. Under 2012 får 10 föreningar i Nacka processledarstöd för att arbeta med kvalitet och värdegrundsfrågor.
Samarbetet mellan kommunen och SISU Idrottsutbildarna är värdefullt, anser Fritidsnämnden, och har därför beslutat att fortsätta satsningen. Inriktningen är ett treårigt samarbete och beslut om ekonomiskt stöd fattas ett år i taget. För 2012 får SISU Idrottsutbildarna 200 000 kronor, varav 100 000 kronor avser processledarstöd till föreningar som ingår i Utmärkt föreningen. Resterande 100 000 ska användas av SISU Idrottsutbildarna för övrigt stöd med föreningsutveckling till idrottsföreningar i Nacka.
Utmärkt förening
Nacka kommun och SISU idrottsutbildarna har tillsammans utvecklat konceptet Utmärkt förening som ger föreningar möjlighet att utveckla verksamheten. Fokus ligger på kvalitetssäkring och arbete med värdegrundsfrågor. Samarbetet mellan Nacka kommun och SISU började våren 2009 och avslutades med en föreningsledarhelg i oktober 2011 då flera föreningar tog emot kvalitetsutmärkelsen Utmärkt förening.
Läs mer om Utmärkt förening
Läs tjänsteskrivelsen