Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

  • …så får du upptäcka spännande evenemang i din närhet.

Mitt Nacka

  • …så får du upptäcka spännande evenemang i din närhet.

Facklig verksamhet styrs av Lag om facklig förtroendemans ställning på arbetsplatsen (LFF) och Kollektivavtal om fackliga förtroendemän.

Arbetstagarna utser själva sina representanter och skyddsombud. Lagen om Medbestämmande reglerar i vilka frågor arbetsgivaren och facken ska förhandla. Samverkansformerna i Nacka kommun finns reglerade i vårt samverkansavtal.

Listan nedan visar personalorganisationer och representanter vid löneöversyn.

Kommunal

Ordförande Pyret Due Hedlund pyret.due.hedlund@nacka.se

Lokal ombudsman Jenny Hjelte jenny.hjelte@nacka.se

Lokal ombudsman Anders Johansson anders.johansson@nacka.se

Lokal ombudsman Lena Tormund lena.tormund@nacka.se

Lokal ombudsman Nina Lindqvist nina.n.lindqvist@nacka.se

Vision

Ordförande Yvette Forssmark yvette.forssmark@nacka.se

Lokal ombudsman Ole Suhr ole.suhr@nacka.se

Lokal ombudsman Ove Lindroth ove.lindroth@nacka.se

Akademikerförbundet SSR

Lokal ombudsman Ingela Eneqvist ingela.eneqvist@nacka.se

Lokal ombudsman Fredrik Nilsson fredrik.nilsson@nacka.se

Lokal ombudsman Sandra Sarin sandra.sarin@nacka.se

Lokal ombudsman Heidi Swahn heidi.swahn@nacka.se

Lokal ombudsman Ulrika Westin ulrika.westin@nacka.se

Ledarna

Central ombudsman Yvonne Wentzell yvonne.wentzell@ledarna.se

Lärarförbundet

Ordförande Mikael Eriksson mikael.eriksson@nacka.se

Lokal ombudsman Lynn Bergvall lynn.bergvall@nacka.se

Lokal ombudsman Gunilla Runesjö gunilla.runesjo@nacka.se

Lärarnas Riksförbund

Lokal ombudsman Héléne Fischer Guste helene.guste.fischer@nacka.se

Lokal ombudsman Kristian Smitterberg kristian.smitterberg@nacka.se

Skolledarförbundet

Ordförande Renata Desselberger Wikman renata.desselberger-wikman@nacka.se

Lokal ombudsman Helen Bejmar helen.bejmar@nacka.se

Lokal ombudsman Åsa Portelius asa.portelius@nacka.se

Lokal ombudsman Monica Lundberg monica.lundberg@nacka.se

Lokal ombudsman Mats Strandler mats.strandler@vrskolor.se

Naturvetarna

Central ombudsman radgivning@naturvetarna.se

Anna Sonesson anna.sonesson@naturvetarna.se

Sveriges Ingenjörer

Lokal ombudsman Roger Orr roger.orr@nacka.se

Sveriges arkitekter

Lokal ombudsman Kerstin Starborg kerstin.starborg@nacka.se

DIK

Central Ombudsman Camilla Grön camilla.gron@dik.se

Vårdförbundet

Emma Jonsson emma.jonsson@vardforbundet.se

Central ombudsman maila till info.stockholm@vardforbundet.se

Fysioterapeuterna

Central ombudsman Elba Abreu elba.abreu@fysioterapeuterna.se

Sveriges arbetsterapeeuter

Lokal ombudsman Ulrika Andersson ulrika.andersson@nacka.se

Sveriges Psykologförbund

Lokal ombudsman Eva-Christina Bergander eva-christina.bergander@nacka.se

Lokal ombudsman Kristofer Anderson kristofer.andersson@nacka.se

Sveriges läkarförbund

Central ombudsman Anja Beijar anja.beijar@slf.se

Sveriges universitetslärarförbund

Central ombudsman, tfn 08-505 836 00 kansli@sulf.se

Caroline Hövik ch@sulf.se

SRAT

Central ombudsman, tfn 08-442 44 60 christel.bridal@srat.se

Akavia

Central ombudsman Emma Ehnmarkolseni emma.ehnmarkolseni@akavia.se

Sidan uppdaterades: