När grundvattennivåerna är låga finns risk att dricksvattnet får sämre kvalitet och att brunnar sinar (vattnet tar slut). För att minska riskerna för det är det viktigt att vi hjälps åt att spara på vattnet. Tänk också på att hur mycket vatten du använder kan påverka tillgången på vatten hos dina grannar, och tvärtom.
Det är normalt att grundvattennivåerna sjunker under sommaren – det ovanliga i år är att nivåerna är extremt låga redan sedan tidigare.
De allra flesta invånare och företag i Nacka får sitt vatten från Mälaren. För den vattenförsörjningen är inga problem i sikte. Däremot har omkring 1500 fastigheter enskilt vatten och avlopp. De finns framför allt på öar och i områden som från början bebyggts med fritidshus. Många ligger nära kusten.
Självfallet är det klokt att vara sparsam också för dig som kommunalt vatten. Dricksvattnet är en begränsad naturresurs, och förbrukningen kostar pengar.
Karta med aktuell prognos över grundvattennivåer
I Nacka krävs det tillstånd av kommunen för att få borra dricksvattenbrunnar i några områden i norra och sydöstra Boo. Det är områden där belastningen på grundvattnet är särskilt stor. Tillståndsplikten gör det möjligt att minska risken att vattnet försämras eller tar slut.
Läs mer om tillstånd för att borra brunn
Läs mer om enskilt vatten och avlopp
Sidan uppdaterades: