- Jag älskar att köra den här turen, säger Aurora Parra som är en av Keolis busschaufförer som kör 402:an.
- Det är spännande att se hur de nya bostadsområdena växer fram på Kvarnholmen i Finnboda och Henriksdal. Dessutom är det en härlig utsikt när man åker över Svindersviksbron fortsätter Aurora.
Den senaste månaden är det fler med barnvagn som har börjat åka med bussen mitt på dagen.
- Det märks att inflyttningen av unga familjer har börjat i de nybyggda områdena, säger Aurora.
Sedan midsommar har busslinjen funnits. Och den behövs. Antalet bostäder i de allra mest centrala delarna av Nacka ökar med ettusen per år de närmaste femton åren. Bara på Kvarnholmen blir det 3300 bostäder och inflyttningen har redan börjat.
Buss 402 trafikerar hållplatserna:
Läs mer om de nya bostadsområdena och Nacka bygger stad
Bild: Ändhållplatsen för buss 402 är på Vikdalsvägen, strax utanför entrén till Nacka Forums västra entré (där det idag finns en taxificka).
Bild: Buss 402 kör via Kvarnholmen där man kan se hur bebyggelsen växer fram.
Bild: Buss 402 kör via Kvarnholmen där man kan se hur bebyggelsen växer fram.
Bild: Buss 402 har varit igång sedan midsommar. På bilden Finnboda hamn.
Bild: Utsikt över Svindersviksbron. Aurora Parra, gillar att köra den här vackra och spännande turen.
Bild: Välkommen ombord.
Sidan uppdaterades: