Insatsen riktar sig till Nackabor mellan 18 och 65 år där svenska språket bedöms vara ett hinder till att hitta en hållbar plats på arbetsmarknaden.
Jobbexperten ska vara auktoriserad och möta de specifika kriterier som gäller, vilka är:
Syftet med att be jobbexperter att svara upp mot kriterierna är att utvärdera vilka förutsättningar som finns för att insatsen ska fungera på ett kvalitativt sätt för kunden. Men kriterierna ska inte betraktas som ett statiskt moment. En expert behöver till exempel inte ha upparbetade kontakter med arbetsgivare inom alla prioriterade branscher.
Jobbexperten har ett helhetsansvar för kundens planering och säkerställer att framsteg sker i de olika aktiviteterna. I uppdraget ingår att kund ska lära sig svenska, både på en arbetsplats och i skolform. Experten har till uppgift att stödja kunden i att välja och genomföra ansökan om samhällsorientering och SFI (ansök via Nacka24). I uppdragsbekräftelsen, som ska ha kommit in till karriärvägledare efter 14 dagar, behöver det framgå vilken utförare av samhällsorientering och SFI som kunden är registrerad/anmäld till.
Experten behöver kunskap om kundens olika former av ersättning (till exempel Arbetsförmedlingen eller A-kassan) för att säkerställa att kunden inte riskerar att bli av med ersättning.
Arbetsförmedlingen ska vara en självklar samarbetspart, och det ska finnas en löpande kontakt med dem för att bevaka vilka möjligheter till insats som kan finnas för kunden. När en annan aktör vill gå in med insats som till exempel praktik ska experten säkerställa att utveckling av svenska språket fortlöper, genom att anpassa SFI efter praktiken. Huvudregeln är att uppdraget språk- och arbetsintroduktion ska fortgå vid parallell aktivitet genom Arbetsförmedlingen. Endast när kunden har hela sin planering med Arbetsförmedlingen, som också innefattar studier i/utveckling i svenska språket (exempelvis snabbspår) ska uppdraget avbrytas.
Jobbexperten avgör om och när det behövs tolk och står för kostnaden.
Samhällsorientering och sfi, svenska för invandrare, är obligatoriska för kunder inom språk- och arbetsintroduktion. Ersättning för samhällsorientering utgår separat. Jobbexperter som saknar språkutbildning eller samhällsorientering kan anlita en annan expert som levererar språkutbildning eller samhällsorientering. Ersättning för språkutbildningen kommer experterna överens om sinsemellan.
Arbetsförlagd språk- och arbetsintroduktion ska omfatta minst 50 procent av kundens totala insatser. Det betyder att under den totala insatsperioden ska kunden vara minst 50 procent på en arbetsplats där språket tränas praktiskt, vilket möjliggör att det i början är i en lägre omfattning som successivt trappas upp. Hur denna upptrappning är tänkt behöver framgå i genomförandeplanen. Språk på arbetsplats ska alltid kombineras med språkkurser och samhällsorientering, men även på individuell basis med andra aktiviteter som passar kunden.
Arbetsförmedlingen upprättar en etableringsplan med alla personer som omfattas av: lag (2010:197) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare. Språkkurser och samhällsorientering ska ingå som en del i etableringsplanen men utförs i kommunens regi. Jobbexperten ska planera och samordna så att insatserna fungerar tillsammans med eventuella övriga insatser ifrån Arbetsförmedlingen.
För att möjliggöra samordning mellan Arbetsförmedlingen och karriärvägledare skickas ett samtycke till Arbetsförmedlingen. Karriärvägledare skickar också samtycke mellan jobbexperten och karriärvägledare.
För att möjliggöra samarbete med Arbetsförmedlingen behöver jobbexperten upprätta ett eget samtycke med Arbetsförmedlingen.
Det är jobbexperten som träffar trepartsöverenskommelsen med arbetsgivaren, tillsammans med kunden. Trepartsöverenskommelsen finns här. Den arbetsplatsförlagda delen av insatsen ska omfatta minst 50 procent av den totala insatsen, över tid, vilket innebär att den kan starta i lägre omfattning för att sedan successivt utökas. Av överenskommelsen bör upptrappning av tid framgå. I de fall arbetsgivaren önskar ersättning för handledning, är det jobbexperten som ersätter arbetsgivaren för detta.
Ju tidigare den arbetsplatsförlagda språkinlärningen kommer igång, desto bättre är det. Det ska finnas en arbetsplats senast i samband med genomförandeplanen, det vill säga senast 60 dagar efter insatsens startdatum. Till genomförandeplanen ska trepartsöverenskommelsen bifogas, vilket är en förutsättning för att ersättning ska utgå.
Sidan uppdaterades: