Elever från sam-beteende-programmet på Nacka Gymnasium har just kommit tillbaka till Sverige, efter ett utbyte med elever på Casuarinas International College i Perus huvudstad Lima.
Utbytet är ett Atlas-projekt med temat ”Hålbarhetsfrågor i praktiken: klimat och jämställdhet i Lima och Stockholm”. Svenska och peruanska elever undersöker tillsammans de utmaningar kopplade till klimat jämställdhet som finns i både länderna, men också hur lösningarna skulle kunna se ut.
Elever från Nacka Gymnasium, tillsammans med sina peruanska värdar, framför samarbetsskolan Casuarinas International College i Lima.
Elever intervjuar Doris Lovón, föreståndare på organisationen Hogar Reina de la Paz, som hjälper utsatta tonårsmödrar. Jämställdhet och kvinnors rättigheter är ett av de teman som utforskas inom ramen för utbytesprojektet.
Elever intervjuar Jessica Huertas Campoverde om klimat- och miljöutmaningarna i Peru. Intervjun ägde rum på det peruanska miljöministeriet.
Programmet innehöll även ett samtal med unga ledare inom ett FN-projekt. PÅ UNDP diskuterades jämställdhets-, klimat- och migrationsfrågor.
Volontärarbete för att bistå organisationen CONIN i den fattiga stadsdelen Pamplona. En ensamstående mamma fick hjälp med att måla sitt hus.
Volontärarbete på djurskyddsorganisationen Orca, som arbetar med att skydda hav och marint liv samt analysera mänsklig påverkan på haven. Under den här dagen arbetade gruppen med sjölejon, som i tidig ålder skiljts från sina mödrar.
Elever från Nacka gymnasium tillsammans med Carola Vega Norell, kommunikationsansvarig och kulturfrämjare på svenska ambassaden, och Cecilia Ekholm, Sveriges ambassadör i Peru. Svenska ambassaden i Peru var intresserade av utbytesprojektet och bistod med sina tankar om hur länderna kan samarbeta med varandra kring jämställdhets- och klimatfrågor.
Under utbytet genomfördes en rad olika studiebesök med fokus på Perus historia. Här lämningar från Inka-riket i Pachacamac.
Sidan uppdaterades: