- Datum:
- Tid:
- 17:30 - 20:30
- Plats:
- Marcusplatsen 17
- Målgrupp:
- Alla är välkomna!
- Arrangör:
- Sensus Studieförbund
- Pris:
- Gratis
Tillgänglighetsresan genom Sverige
Välkommen till Scenkonstföreställningen Resan till Utopia.
Om föreställningen: Vad är en funktionsnedsättning? Vad är exkludering? Vems fel är det att alla inte får vara med? Ligger ansvaret på oss som är berörda eller ligger det på samhället? Vem är egentligen samhället? Är det verkligen jag?
Resan till Utopia är en spännande och tankeväckande scenkonstföreställning för alla åldrar. Där vi tar vi farväl till vårt samhälles otillgänglighet och exkludering. Tillsammans med musik, poesi och monologer lämnar vi allt det som inte fungerar bakom oss och reser till Utopia. Staden där exkludering och otillgänglighet inte existerar. Är det verkligen en Utopi?
Program:
21 maj:
14.00 - Dörrarna öppnas
14.30 - Föreställningen Resan till Utopia
15.30 - Panelsamtal
16.30 - TIllgänglighetstävlingen
22 maj:
17.30 - Dörrarna öppnas
18.00 - Föreställningen "Vi gillar saker på hjul"
19.00 - Panelsamtal
20.00 - Tillgänglighetstävlingen
Man bara dyka upp men i mån av plats.
Vill man boka plats kan man maila info@tillganglighetsresan.se
Läs mer om projektet:
www.tillganglighetsresan.se

Marcusplatsen 17
Tyvärr kräver kartan en nyare webbläsare med javascript aktiverat för att fungera. Du kan alltid använda listvyn för att se aktuella evenemang.
Sidan uppdaterades: