Hoppa till innehåll

Slöjdresidens och Maja Stjärna

Under sommaren och hösten 2025 så kommer det pågå ett slöjdresidens i Nacka.

Kulturhuset Dieselverkstaden har genom Region Stockholm fått möjligheten att hålla i ett slöjdresidens i Nacka. Efter en utlysning så valdes textilkonstnären och Nackabon Maja Stjärna till residensmottagare. Maja har sin ateljé i Henriksdal och har handbroderi som huvudteknik. Hon tog sin kandidatexamen från Konstakademin i Tromsö 2018, och sin masterexamen från Craft–programmet på Konstfack 2020. Maja Stjärnas broderi kan beskrivas som modernt och lekfullt med en hög konstnärlighet.

Porträtt Maja Stjärna Foto: Sanna Lindberg

Porträtt Maja Stjärna. Foto: Sanna Lindberg

Under slöjdresidenset får barn och unga möjlighet att delta i olika workshops både på Kulturhuset Dieselverkstaden och på Nacka hembygdsmuseum som ligger i Nyckelviken. Först är det en öppen verkstad i Nacka konsthalls Konstomat och därefter workshops med olika teman: Brodera blommor och insekter, Brodera dagbok och Meditativt broderi. Workshops kommer att ske i augusti och in i september. Under oktober blir det en utställning på Kulturhuset Dieselverkstaden.

Läs mer om workshops för barn och unga i broderi.

Så här säger Maja Stjärna själv om slöjdresidenset:

”Jag hoppas kunna fungera som en dörröppnare för barn och unga i att hitta sitt eget sätt att uttrycka sig genom broderi. Broderi behöver inte vara krångligt eller fyllt av regler- det kan vara som att måla med nål och tråd, alla kan göra det!”

Läs mer om residenset på Region Stockholms hemsida

Läs mer om Maja Stjärna

Se Maja Stjärnas broderi på hennes Instagram

Sidan uppdaterades: