Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Äldreomsorgens medarbetare övade krisberedskap

Vad händer om strömmen försvinner under flera dagar på ett äldreboende? Under fyra intensiva dagar har närmare 400 medarbetare från Nackas kommunala äldreboenden övat på just det – och därmed ökat förmågan och stärkt tryggheten både för boende och personal.

Dagarna har resulterat i att konkreta behov som batteridrivna lampor och fler filtar har identifierats, men också innehållit viktiga reflektioner kring exempelvis vad som händer om personal har svårt att ta sig till jobbet eller tekniska hjälpmedel inte längre kan användas.

- Kraften i den här satsningen ligger i att så många medarbetare är med och tar fram lösningar. De är närmast kunderna och ser bäst vad som behövs. Genom deras förslag kommer vi att utveckla våra kontinuitetsplaner ytterligare för hela Nacka seniorcenter, säger Katarina Centerdal, affärsområdeschef för äldreomsorgen.

- Jag är imponerad av allas engagemang och den stora viljan att vara förberedd – den inställningen gör verkligen skillnad, fortsätter Katarina Centerdal.

Viktigt att fortsätta öva

Dagarna har inte bara gett ökad förståelse för roller och rutiner vid en kris, utan också skapat en gemensam grund för hur man agerar tillsammans. Många lyfter fram att det varit värdefullt att få lära sig mer om krisberedskap och få reflektera över sin egen roll och vad som krävs för att ett äldreboende ska fungera även under svåra förhållanden. Ett tydligt medskick från medarbetarna är hur viktigt det är att fortsätta öva.

Strategisk satsning som höjer kommunens förmåga

Övningarna bygger på en plattform som kommunen tagit fram tillsammans med Murphy solution och som ger tillgång till ett strukturerat och lättanvänt material.

- Det här är den hittills största övningen som en verksamhet gjort med hjälp av plattformen. Målet är att det ska vara enkelt för chefer och verksamheter att öva på egen hand och kunna välja ett upplägg som känns relevant och verklighetstroget. Jag tycker att vi bara genom att samlas har höjt förmågan och fått med oss många nyttiga lärdomar, säger Jonas Raber, säkerhetschef i Nacka kommun

En framgångsfaktor har också varit att äldreboendenas chefer deltagit aktivt i diskussionerna och bidragit till att skapa relevanta och verksamhetsnära lösningar.

Trygghet som når hela vägen ut

Medarbetare som känner sig trygga i hur de ska agera vid en kris, sprider också trygghet till de boende och deras anhöriga. Hos Nacka seniorcenter finns en tydlig ambition att fortsätta utveckla krisberedskapen. Ett konkret nästa steg är att ta hand om och omsätta de insikter och förslag som övningen gett i verksamhetens fortsatta utvecklingsarbete, för att stärka äldreomsorgens motståndskraft och skapa trygghet för de äldre i behov av omsorg.

På bilden: Jonas Raber, säkerhetschef i Nacka kommun och Katarina Centerdal, affärsområdeschef för äldreomsorgen.

Sidan uppdaterades: