Studierna förbereder dig för ett framtida arbete inom handeln och för olika administrativa arbetsuppgifter.
I vår elevkiosk lär du dig att möta och ge service till kunder. Du lär dig också praktisk marknadsföring och entreprenörskap.
Vi samarbetar även med Ung företagsamhet (UF). Det innebär att vi driver en egen kiosk i skolan, NG UF-KIOSKEN, där vi säljer dryck och tilltugg till skolans elever och personal.
Vi plockar äpplen i villaträdgårdarna runt skolan som mustas och sedan säljs i vår kiosk. Där skapar vi ett exempel på varans väg som ingår i en kurs i de programgemensamma ämnena.
På ett nationellt program består minst 22 veckor av arbetsplatsförlagt lärande (APL). APL görs under en period varje termin, redan från år 1.
På APL ges möjlighet att praktisera teorin som ingår i de olika handelskurserna administration, handel och varuhantering.
Våra APL-platser är exempelvis de stora dagligvarubutikerna.
Sidan uppdaterades: