Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Det finns viktig information

Under den kommande helgen genomför Skatteverket en systemuppdatering av den nationella tjänsten Navet. Det påverkar bland annat StudyAlong och Fritidskortet. Arbetet pågår lördag den 22 augusti, klockan 07.00 fram till söndag den 23 augusti klockan 19.

Mer information

Återbetalning av VA-avgifter

Nacka vatten och avfall kommer under hösten 2026 att betala tillbaka 60 miljoner kronor till VA‑kollektivet i Nacka. Beslutet fattades av kommunfullmäktige den 15 juni 2026.

Återbetalningen görs på grund av att intäkterna för våra vatten- och avloppstjänster under en tid har byggt upp ett ekonomiskt överskott. Avgifterna som Nacka vatten och avfall tar ut ska bara täcka de kostnader som behövs för att driva, underhålla och utveckla VA‑anläggningen i Nacka – detta kallas självkostnadsprincipen. När kostnaderna blir lägre än beräknat ska överskottet återföras till kunderna.

Varför har det blivit ett överskott?

Det finns flera bidragande orsaker till att ett överskott byggts upp:

  • Senarelagda projekt har lett till lägre lånekostnader än planerat.
  • Minskade kostnader för el och avloppsrening har påverkat resultatet.
  • Införandet av smarta vattenmätare har förbättrat kontrollen över den faktiska vattenförbrukningen vilket haft effekt på intäkterna för dricksvattnet.

Vem får återbetalning?

Återbetalningen görs till fast anslutna kunder, där varje kund får tillbaka den andel av de totala VA-intäkterna som fastigheten har bidragit med under 2025. Detta innebär att varje kund får tillbaka den andel av överskottet som motsvarar fastighetens faktiska bidrag till VA‑intäkterna.

Ifall ägarbyte av fastighet har skett under året kommer återbetalningsbeloppet att fördelas mellan nuvarande och tidigare fastighetsägare utifrån den tid man stått som ägare till fastigheten.

Så får du din återbetalning

Huvuddelen av återbetalningen kommer att krediteras på augustifakturan, som skickas ut i början av september 2026.

Om det återstår ett resterande belopp efter första krediteringen finns två alternativ:

  1. Resterande belopp fortsätter att krediteras på kommande fakturor.
  2. Resterande belopp återbetalas.

Så får du återbetalning av resterande belopp

Om du har ett resterande belopp som kvarstår efter första fakturaavdraget kan du beställa återbetalning av beloppet till ditt bankkonto. Beställningen gör du genom att kontakta kundservice.

Frågor och svar

Här har vi samlat några frågor och svar som rör de planerade återbetalningarna.

Sidan uppdaterades: