Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

April

Artikel2 tar över textilinsamlingen i Nacka

Efter ny upphandling tar Artikel2 över all insamling av textil på återvinningsstationerna i Nacka.

Onsdag den 22 april tar Artikel2 över all insamling av textil på återvinningsstationerna i Nacka.

- Det är med stor glädje och stolthet vi tar emot detta uppdrag. Vi ser fram emot att utveckla det lokala återbruket genom att plagg som samlas in i Nacka också får nytt liv i närområdet. Att stärka den cirkulära ekonomin går hand i hand med vår vision om en socialt, miljömässig och ekonomiskt hållbar värld, säger Brian Kelly, generalsekreterare på Artikel2.

Textil kan även lämnas vid ett antal singelstationer i Nacka samt på kretsloppscentralerna i Boo, Älta och Östervik. Totalt erbjuds insamling av både hel och trasig textil på ett 50-tal platser runt om i kommunen.

Om textilavfall

Sedan 1 januari 2025 ska textilavfall sorteras ut och lämnas in separat. Från 1 oktober 2025 infördes nya regler som innebär att strumpor, underkläder samt mycket trasiga och smutsiga textilier får kastas i restavfallet, det vill säga i den vanliga soppåsen hemma.

Ett producentansvar för textil planeras att införas i Sverige april 2028. Det innebär att företag som sätter textil på marknaden ska ta ett större ansvar och finansiera insamling och hantering av textilavfall. Regeringen har gett Naturvårdsverket i uppdrag att ta fram förslag på hur systemet ska införas i Sverige.

Så kan du bidra till att minska textilavfallet:

  • Använd dina kläder och andra textilier längre. Laga och vårda dem för ökad livslängd.
  • Köp begagnat istället för nytt.
  • Ge bort kläder och textilier till släkt och vänner eller sälj dem via lokala köp- och säljsajter.

Läs mer om textilinsamlingen i Nacka här.

Sidan uppdaterades: