Information om antagning och reservantagning till år 1
Fram till och med 13augusti 2025: Gymnasieantagningen ansvarar för antagningen till utbildningar på YBC. Likaså ansvarar Gymnasieantagningen för reservplacering och reservantagning. Du kan följa din egen reservplacering med hjälp av dina inloggningsuppgifter på https://gymnasieantagningen.storsthlm.se/ Det är till Gymnasieantagningen du skall vända dig om du har frågor om själva antagningen under denna period.
Reservantagning 13 - 31 augusti: Om det uppstår en ledig plats ringer vi till den sökande som står först på tur. Vi använder det telefonnummer som du skrivit in på din sida på Indra (Gymnasieantagningen). Kontrollera att rätt mobilnummer är infört. Om vi inte lyckas nå dig går vi vidare till nästa som står på tur på reservlistan.
Reservantagning from 1 september: Från och med den 1 september 2025 kan gymnasieskolorna frångå Gymnasieantagningens reservlista och göra en helhetsbedömning vid tillsättning av ledig plats.
Det innebär att du som stått på Gymnasieantagningens reservlistor till YBC, och som från och med 1 september 2025 är fortsatt intresserad av plats, behöver skicka in en intresseanmälan direkt till oss.
Du som inte finns med på någon av Gymnasieantagningens reservlistor till YBC kan också skicka in en intresseanmälan till oss.
Länk till intresseanmälan år 1 öppnar den 13/8 2025
Du kan inte bli aktuell för plats via intresseanmälan förrän efter den 31 augusti 2025.
Om du står utan skolplats till år 1
Har du inte blivit antagen till något av dina val? Kontakta då Gymnasieantagningen gymnasieantagningen@storsthlm.se eller KAA (kommunala aktivitetsansvaret) i din hemkommun för vidare hjälp.
Intresseanmälan till år 2 och 3 till läsåret 2025/2026
För dig som redan går i gymnasiet men önskar byta till YBC finns det möjlighet att göra en intresseanmälan via vår hemsida. Du behöver även skicka med utdrag ur betygskatalogen alternativt studieplan där betygen framgår. Du behöver också bifoga betyg från åk 9. Vi kontaktar dig om du blir aktuell för en plats. Vid tillsättning av ledig plats tittar vi på meritvärde samt att din nuvarande studieplan stämmer överens med den sökta utbildningens studieplan.
Sidan uppdaterades: