Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Hur du använder mobil återrapportering

Handhavande av mobil återrapportering

Handhavande av mobil återrapportering (PDF-dokument, 2,7 MB)

Manual registrera separata beställningar i Phoniro (PDF-dokument, 332 kB)

Manual inloggning BankID eller FrejaeID + (Word-dokument, 208 kB)

Inloggning Phoniro Care

https://nacka.phoniro.se

Här finns en beskrivning av hur du som är anordnare och använder mobil återrapportering tar ut fakturaunderlag från Pulsen combine (Word-dokument, 196 kB)

Redovisning av Guldkantspeng  (PDF-dokument, 106 kB)

Debitering av tillfällig kund i Nacka kommun (PDF-dokument, 109 kB)

Frågor om ersättningsunderlag och fakturering kan besvaras av ersättningshandläggare Yvonne Schultze yvonne.schultze@nacka.se.

Regler och rutiner

I villkoren för att vara godkänd anordnare av hemtjänst, ledsagning och avlösning framgår det att anordnaren ska följa kommunens regler och rutiner för mobil återrapportering.

Regler för mobil återrapportering (PDF-dokument, 384 kB)

Certifierade enheter/telefoner

Phoniro har en lista med certifierade enheter för vilka de:

  • Utför testning i samband med nya versioner av Phoniro Care.
  • Utför testning i samband med nya huvudversioner av mobiloperativsystem.
  • Utför felsökningsarbete om något fel uppstår i lösningen som har samband med bristfälligheter i mobilenheten eller dess operativsystem.

Phoniro stöder följande OS-versioner:

Android: De 5 senaste huvudversionerna stöds

IOS: De 3 senaste huvudversionerna stöds

Telefoner med en lägre version av Android eller iOS kan inte uppdatera Home Care till en version som är släppta med krav på högre OS-version. Det går inte inte heller att installera Home Care på en telefon med ett
operativsystem som är lägre än kravet ovan. Befintliga appar som är installerade kommer inte påverkas även om de körs på en version av Android eller iOS som är lägre än det nya kravet.

Vi rekommenderar att ni uppdaterar era telefoner så att de har den högsta möjliga versionen av operativsystem. Då säkerställer ni allra bästa funktion på er app.

Modellnamn Notering
iPhone Endast BLE*)
Pixel
Samsung XCover-serien **)
Samsung XCover PRO-serien **)
Samsung XCover A50-serien **) Gäller fr.o.m A55
Samsung XCover A30-serien **) Gäller fr.o.m A35
*) BLE (en förkortning som står för “Bluetooth® Low Energy”) är den senaste Bluetooth-standarden som ersätter den äldre Bluetooth Classic.
**) De här telefonerna säljs både med och utan Enterprise Edition, och detta har INTE någon inverkan på Phoniros appar.

Sidan uppdaterades: