1 januari 2027 blir det obligatoriskt för flerbostadshus att erbjuda fastighetsnära insamling av förpackningar och matavfall. Du kan inte hänvisa till en återvinningsstation för den löpande insamlingen av förpackningar.
Vilket avfall ska sorteras fastighetsnära från 1 januari 2027?
- Matavfall
- Restavfall
- Pappersförpackningar
- Plastförpackningar
- Färgade glasförpackningar
- Ofärgade glasförpackningar
- Metallförpackningar
Förändringar för fastigheter utan sortering
Fastigheter som saknar förpackningsinsamling behöver planera och avsätta ytor för det och teckna abonnemang med någon av våra upphandlade entreprenörer. Det är fastighetsinnehavaren som måste tillgodose utsorteringskravet genom att tillhandahålla plats för separat utsortering.
Från 1 januari 2027 är det även obligatoriskt med matavfallsinsamling. Mat- och restavfallsinsamlingen sker via Nacka vatten och avfalls upphandlade entreprenör Verdis. Här kan ni läsa mer och anmäla er fastighet till matavfallsinsamlingen.
Här kan du läsa mer om godkända entreprenörer.
Räkna ut ditt behov
Den mängd avfall som din fastighet producerar beror på vilka som bor i fastigheten. Nedan tabell visar ungefär hur mycket ett hushåll skapar per vecka. Välj den kolumn som stämmer bäst för din fastighet.
Välj den kolumn som bäst stämmer in på ditt flerbostadshus:
- Liten mängd: passar om fastigheten främst har ensamhushåll.
- Normal mängd: passar de flesta flerbostadshus med en blandning av olika hushåll.
- Stor mängd: passar om fastigheten har många barnfamiljer eller hushåll med flera personer.
Multiplicera sedan volymen i kolumnen med antalet lägenheter i ditt flerbostadshus. Gör beräkningen för varje typ av förpackning. Räkna hellre med för mycket utrymme än för lite. Det är svårare att skapa större utrymme för din avfallslösning i efterhand.
Räkna ut ditt behov
| Typ av förpackning | Liten mängd per vecka | Normal mängd per vecka | Stor mängd per vecka |
| Restavfall | 40-45 liter | 45-55 liter | 55-65 liter |
| Matavfall | 5-10 liter | 10 liter | 10-15 liter |
| Pappersförpackningar | 30-40 liter | 40-50 liter | 50-60 liter |
| Plastförpackningar | 15-20 liter | 20-30 liter | 30-40 liter |
| Färgade glasförpackningar | 1 liter | 2 liter | 3 liter |
| Ofärgade glasförpackningar | 1 liter | 2 liter | 3 liter |
| Metallförpackningar | 1 liter | 2 liter | 3 liter |
Exempel: Har du 20 lägenheter och väljer normal mängd för pappersförpackningar blir det: 20 × 45 liter = 900 liter per vecka. Volymerna i tabellen är ungefärliga. Kontakta någon av våra upphandlade entreprenör för att få hjälp att beräkna ditt behov utifrån dina förutsättningar.
Gör rum för och ta reda på vilket utrymme du har
Börja med att se över ditt befintliga avfallsutrymme. Det finns regler, krav och riktlinjer för avfallsutrymmen. Du hittar dem i Nacka vatten och avfalls tekniska handbok och i Avfall Sveriges handbok för avfallsutrymmen.
Mät upp ytan och jämför med hur mycket plats som behövs för att hantera ditt avfalI. I många fastigheter går det att frigöra utrymme genom att minska antalet kärl för restavfall. Ungefär en tredjedel av innehållet i en vanlig soppåse är förpackningar. När de boende sorterar ut förpackningarna minskar behovet av kärl för restavfall.
Tänk bredare än soprummet. Om soprummet inte räcker kan du använda andra utrymmen i fastigheten. Möjliga platser kan vara gården, en parkeringsplats, ett cykelrum, garage eller förråd. Ibland räcker det att möblera om i ett utrymme du redan har.
Du kan planera och färdigställa din avfallslösning själv eller ge uppdraget till en entreprenör.
Läs mer om utformningen av miljörum.
Välj insamlingslösning för din fastighet
Det finns många olika typer av insamlingslösningar för närsorterat. I Nacka vatten och avfalls tekniska handbok kan du läsa om de olika insamlingslösningar. Den är för dig som bygger om eller bygger nytt, och innehåller bland annat vägledning och riktlinjer kring antal behållare, avfallsutrymmen och hur ytor för förpackningsinsamlingen ska utformas. Teknisk handbok för avfall (PDF-dokument, 1,3 MB)
Närsorterat för små flerbostadshus
Äger du ett litet flerbostadshus med få lägenheter? Om avfallsmängderna i fastigheten är jämförbara med ett enbostadshus kan du från 1 oktober 2026 får lösning med tvåfackskärl. Kontakta Nacka vatten och avfalls kundservice för att ta reda på om det passar din fastighet.
Kontrollera om du behöver bygglov
Bygglov behövs oftast när du ska bygga nytt, bygga till eller göra en förändring. Åtgärder som inte kräver bygglov kan ändå vara anmälningspliktiga.
Läs mer hos Nacka kommun eller kontakta Stadsbyggnadsservice för information om vilken typ av avfallsanläggning som kräver bygglov eller är anmälningspliktig.
Tänk på att handläggningstiden för bygglov kan vara upp till tio veckor från det att din ansökan är komplett. Har du inte börjat planera din lösning behöver du agera nu.
Upphandlade entreprenörer
För att införa närsorterat vänder du dig till någon av Nacka vatten och avfalls upphandlade entreprenörer. Du hittar information om de upphandlade entreprenörerna här.
Informera dina boende
Du har ansvar för att informera hyresgäster och bostadsrättsinnehavare om hur de ska sortera sitt avfall. Informera i god tid innan er nya avfallslösning ställs ut, och påminn igen när insamlingen har startat.
Berätta för dina boende:
- Vilket avfall som ska sorteras: matavfall, restavfall pappers-, plast-, metall-, färgade glas- och ofärgade glasförpackningar.
- Var kärlen eller insamlingsplatsen finns och hur de är märkta.
- Vad som inte ska läggas i förpackningskärlen, till exempel dricksglas, farligt avfall eller plastprodukter som inte är förpackningar.
För frågor om hur ett visst avfall ska sorteras, kolla in sorteringsguiden
Så här kan du informera
- Sätt upp skyltar där ni sorterat. Här kan du beställa skyltar och informationsmaterial kostnadssfritt från Nacka vatten och avfall.
- Skicka ut skriftlig information till alla hushåll.
Sidan uppdaterades:
