Hur påverkas trafiken?
Det kommer att vara full framkomlighet på ovansidan av bron bortsett från två gjutdagar med betongleveranser. Då kommer trafiken att regleras med flaggvakter för att minimera trafikpåverkan.
Arbetet uförs i två etapper
För att möjliggöra passage under bron kommer arbetet att utföras i två etapper där ungefär halva brons spännvidd tas i anspråk per etapp. En arbetsställning kommer att byggas under bron för att möjliggöra arbetet och samla upp rivningsmaterial från entreprenaden.
Fritidsbåter i Neglingeviken
Kommunens entreprenör är medveten om det stora antalet fritidsbåtar i Neglingeviken och kommer att vara behjälpliga vid passage.
När ska arbetet göras?
Arbetet planeras börja under vecka 31 och avslutas under vecka 47
Kontakt
Har du frågor kontakta Johan Ramstedt, förvaltare byggnadsverk på Nacka kommun. johan.ramstedt@nacka.se eller 070-431 80 66.
Sidan uppdaterades: