Hoppa till innehåll

Skolstart i Nacka

Varmt välkomna till skolan alla elever, lärare och skolpersonal! Den här veckan inleds höstterminen för eleverna i Nackas skolor. I år blir det en annorlunda skolstart där våra grund- och gymnasieskolor, både fristående och kommunala, har arbetat hårt för att göra anpassningar av skolstarten med anledningen av coronapandemin.

Det kan betyda justeringar i scheman för att inte alla ska behöva trängas i kollektivtrafik, matsal och kapprum samtidigt. Det kan också handla om att delar av skoldagen genomförs utomhus, att det finns generöst med handsprit och att klassrum och korridorer anpassas så mycket det går för att göra det enklare att hålla avstånd. Det ser olika ut på olika skolor, men alla har gjort vad de kan utifrån sina förutsättningar.

Nackas skolor och förskolor följer händelseutvecklingen och Folkhälsomyndighetens rekommendationer, och det finns en beredskap för att snabbt anpassa och ändra planeringen om smittspridningen i samhället snabbt ökar. ​

För att förhindra smittspridning uppmanas alla barn, elever och vuxna som har förkylningssymptom att stanna hemma tills de är symptomfria och därefter ytterligare två dygn.

Glöm inte!

  • Tvätta händerna ofta
  • hosta och nys i armvecket
  • håll fysiskt avstånd
  • undvik trängsel
  • stanna hemma vid minsta förkylningssymptom tills du är symptomfri och därefter ytterligare två dygn
  • gå, cykla eller använd alternativa färdmedel. Undvik resor med kollektivtrafik.

Sidan uppdaterades: