Den nya entrén på Katarinavägen kommer att vara öppen under cirka ett år.
Den nya entrén på Katarinavägen kommer att vara öppen under cirka ett års tid, för att sedan stängas igen. Detta för att Stockholms stad ska kunna bygga klart anslutningen mellan den nya bussterminalen i Katarinaberget och biljetthallen till och från tunnelbanan. Under denna ombyggnation öppnas huvudentrén på Ryssgården igen.
När Stockholms stads arbete är klart kommer båda entréerna till tunnelbanan att öppnas upp. Det kommer att ske om cirka två år.
Bästa entrén för Nackas resenärer
Det bästa för resenärerna från Nacka och Värmdö är att använda den norra tillfälliga entrén på Ryssgården. Den är större och utrustad med hissar.
Som en del i ombyggnationen av kollektivtrafiken i Slussen kommer en ny tunnelbaneentré på Katarinavägen öppnas för att ersätta den befintliga huvudentrén på Ryssgården som ska rustas upp.
Hissar finns bara i den norra tillfälliga entrén
Under 2024, då huvudentrén från Ryssgården är stängd kommer det som idag, endast att finnas hissar i den norra entrén på Ryssgården, inga hissar kommer vara installerade i biljetthallen på Katarinavägen. När huvudentrén på Ryssgården öppnar om cirka ett år kommer det att finnas totalt sex hissar i drift, två till varje plattform i huvudentrén på Ryssgården samt två hissar i den tillfälliga norra entré Ryssgården.
Följ skyltning på plats
Var uppmärksam på skyltningen i området för att nå kollektivtrafiken på det smidigaste sättet.
Sidan uppdaterades: