Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

  • …så får du upptäcka spännande evenemang i din närhet.

Mitt Nacka

  • …så får du upptäcka spännande evenemang i din närhet.

Nyheter om natur, parker och sjöar

Här samlas nyheterna om rubrikens ämnen. Du kan följa dem via ditt eget flöde på nacka.se eller som e-post.

Vårens lökar skänks av kommunen

Nu har vårens lökväxter blommat ut och lökarna skänks till Nackaborna.

Invigning av Skarpnäs naturreservat söndag den 14 maj

Söndag den 14 maj är det dags att inviga Skarpnäs naturreservat. Välkommen att njuta av de vackra och varierade miljöerna strax norr om Orminge centrum.

Klart för naturreservat och bostäder i Ryssbergen

Onsdagen den 29 mars fick Nacka sitt sjuttonde och mest centrala naturreservat, Ryssbergen. Samtidigt började detaljplanen för Ryssbergen gälla, som gör det möjligt att bygga 400-600 bostäder och verksamhetslokaler mellan Värmdöleden och skogen.

Håll hunden kopplad - för er och andras säkerhet

När dagarna blir längre och våren närmar sig är det härligt att ge sig ut på långpromenad med hunden. Men du tänker väl på att alltid använda koppel och att plocka upp efter hunden?

Anmälan till Naturstädning öppnar 21 mars

Snart är det dags igen för den populära aktiviteten Naturstädning. Ta chansen att komma ut i naturen tillsammans och tjäna pengar till klasskassan eller laget. Samtidigt bidrar ni till att hålla Nacka renare och trevligare för alla.

Visar 5 av 132 nyheter Visa 5 nyheter till

Sidan uppdaterades: