Bild ovan: Vanlig groda. Foto Ronny Fors.
Dom från Mark- och miljödomstolen 6 maj 2020
I utvecklingen av områdena kring Orminge centrum ingår ny bebyggelse söder om sjön Sarvträsk. Åtgärderna i och omkring delar av sumpskogen är till stor del genomförda och omfattar bland annat utfyllnad och hantering av grundvatten inför byggnation av lokalgator och bostäder. Skyddsåtgärder för att minska påverkan har också genomförts, bland annat två groddammar och grodtunnlar under Mensättravägen.
Kommunen har tidigare sökt tillstånd för vattenverksamhet hos mark- och miljödomstolen. Dom kom den 6 maj 2020, och innebar i huvudsak att domstolen gick på kommunens linje. Här hittar du domen från mark- och miljödomstolen.
. Nacka TR M 2301-19 Dom 2020-05-06.pdf
Domen överklagades till mark- och miljööverdomstolen, som inte meddelade prövningstillstånd. Beslutet att inte meddela prövningstillstånd överklagades till Högsta domstolen. Högsta domstolen ändrade inte beslutet att inte meddela prövningstillstånd. Mark- och miljödomstolens dom gäller därmed och har vunnit laga kraft.
Kontaktperson är Bastian Vreede, projektledare för Sarvträsk-projektet:
Samrådsunderlag
Samrådsunderlag om vattenverksamhet vid Sarvträsk .pdf
Övriga underlag
| Inventering av fladdermöss inför detaljplan vid Orminge (PDF-dokument, 1,6 MB) (2018-09-30, Ecocom) |
| Naturvärdesinventering i Sarvträsk (2018-01-08, Ekologigruppen) |
| PM Påverkan på skyddade arter i Sarvträsk (2018-04-25 Salix Ekologi, Ekologigrippen) |
| PM groddjur - groddjurspassager och ledarmar Sarvträsk (2018-04-25, Salix Ekologi, Ekologigruppen) |
| Utredning vattenverksamhet vid Sarvträsk, Orminge (2018-04-19, Sweco) |
| Groddjursutredning i Sarvträsk, Orminge, inför detaljplan (2014-06-19, Calluma) |
Sidan uppdaterades: