
Järlaleden rätas ut och får ny asfalt
Under två veckor i augusti kommer det läggas ny vägbeläggning på Järlaleden i höjd med Kyrkviken. Under tiden som arbetet pågår kommer det att vara växelvis trafik förbi området.

Byggprojekten är många men trafiken rullar på i Nacka
Nacka växer och stora byggprojekt pågår över hela kommunen. Trots detta är framkomligheten fortsatt relativt stabil. Det visar kommunens årliga uppföljning av restider och trafikflöden.

Paus för bullrande arbeten på Gamla Skurubron i sommar
I sommar pausar Trafikverket bullrande arbeten på Gamla Skurubron. Istället byggs dammar som ska rena dagvattnet från Skurubroarna innan det rinner ut i Skurusundet. Arbeten pågår även i korsningen vid Björknäs centrum.

Arbete med vatten- och avloppsledningar utmed Sockenvägen i Björknäs
Under vecka 26 startar arbetet med att förnya vatten- och avloppsledningar utmed Sockenvägen i Björknäs

Cykla eller gå till badet i sommar
Sommaren är här och med den bad, glass och lata dagar vid sjön eller havet. Om du har möjlighet, lämna bilen hemma och ta cykeln eller en promenad istället. Det är bra för både kroppen, miljön och trafiksituationen vid våra populära badplatser.
Sidan uppdaterades: