Att vistas på is sker alltid på egen risk. Säkerhetsutrustning och sällskap är två saker som kan underlätta om olyckan är framme. Undvik snötäckta isar och sjöisar där israpporten visar att isen inte är tillräckligt tjock.
Utrustning att ha med sig
Om olyckan är framme
Det är förbjudet att köra med motorfordon på isarna. Förbudet gäller dock inte fordon som används av boende i anslutning till dennes fastighet och inte heller vid anläggnings-, underhålls- eller renhållningsarbete.
Is är ett levande och föränderligt material som kräver kunskap och erfarenhet för att kunna bedömas. Snötäckta isars bärighet är svårare att bedöma då värmen från snön riskerar att påverka isens tjocklek.
Isarna på våra insjöar räknas som säkra att gå på när isen är minst 10 cm tjock. För saltvatten ska isen vara minst 15 cm tjock. Den is vi mäter är den så kallade kärnisen som har störst bärighet.
Läs mer om iskvalitet på sjöar på SMHI:s webbplats
Kommunen har möjlighet att ploga sju av Nackas sjöar för att underlätta skridskoåkning. Plogning sker efter en bedömning av väderläget och isens kvalitet och endast vid minst 12 cm kärnis. De sjöar som plogas är Bagarsjön, Bastusjön, Insjön, Långsjön, Lundsjön/Dammsjön, Myrsjön och Ältasjön.
I både västra och östra änden av Sicklasjön, alltså både i den smala kanalen som ligger närmast gränsen mot Stockholm och i den delen där Sicklasjön övergår till Järlasjön finns förrädiska underströmmar som gör isen tunnare. Därför bör du undvika dessa områden. Mätningar av isen görs endast på mitten av Sicklasjön, utanför Sickla strandbad.
Mätningen sker varje vecka under de veckor då det finns is på insjöarna. Isen mäts där de plogade skridskobanorna är tilltänkta eller har anlagts. Observera att isen kan vara tunnare utanför ett plogat område och att du alltid vistas på isen på egen risk. Närmast strandlinjen kan isen vara speciellt tunn.
Vinterns sista mätning gjordes torsdagen den 23 mars. Nu smälter isarna snabbt och ingen bör längre vistas på någon av Nackas sjöar.
Klicka på sjöns namn för att se på en karta var vi mäter isen.
Namn på sjön |
Tjocklek |
Övrigt |
Många av de mer eller mindre allvarliga incidenter som inträffar varje vinter hade kunnat undvikas om några enkla grundregler hade följts.
Sidan uppdaterades: