På Nacka.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta ditt besök godkänner du att vi använder kakor.
Skapa gärna konto för att spara genvägar och följa nyheter.
Skapa gärna konto för att spara genvägar och följa nyheter.
Välkommen till Nyckelvikens Adventsdag – Nackas egen traditionella julmarknad, som i år genomförs den 27 november mellan klockan 11 och 15. Programmet bjuder bland annat på marknad med traditionellt hantverk, möjlighet att skapa en egen julgrupp i växthuset till självkostnadspris, sång med Nackas musikklasser och dragspelsmusik med Per Romin.
För de yngre besökarna finns möjlighet att träffa tomten, leka i lekhuset Hebbe och spana efter spöken på vinden, samt förstås att träffa alla djur, däribland våra trogna ponnyer som är redo att erbjuda de mindre barnen en ridtur i trädgården (maxvikt 25 kilo).
Lämna bilen hemma och ta bussen till Jarlaberg eller Ektorp, därifrån är det endast några minuters promenad. Klicka här för att se var Nyckelviken ligger på en karta
Sidan uppdaterades: