Hoppa till innehåll
Kajen vid vattnet i Danviksstrand

Danvikstrand, allmänna anläggningar

I projektet ingår planändring och arbeten i samband med att kommunen övertar ansvaret för allmänna anläggningar (främst kajen) i Danvikstrand.

Kristina Källqvist

Kristina Källqvist

Planarkitekt

08-718 92 69

Profilbild saknas

Mats Bohman

Projektledare

Status och handlingar

Vad händer nu och i nästa steg?

Detaljplanen har vunnit laga kraft!

  • Kommunfullmäktige antog den nya detaljplanen den 16 juni 2025. Beslutet vann laga kraft den 17 juli 2025.
  • Laga krafthandlingar för DP 706 finns publicerade på denna sida under STATUS och HANDLINGAR.

Bakgrund

Nacka kommuns policy när industriområden omvandlas till bostadsområden var tidigare att vissa allmänna anläggningar skulle förvaltas av de boende i områdena genom samfälligheter. Samfällighetsföreningar i Danvikstrand, Saltsjöqvarn och Finnboda har efter områdenas färdigställande framfört att kommunen bör ta över förvaltningen av anläggningar som är alltför betungande för enskilda föreningar att förvalta.

Nacka kommun har därför tagit fram en utredning som visade att tekniskt komplicerade anläggningar såsom kajer, industriminnen, vägtunnel, m.m. i områdena bör förvaltas av kommunen, och kommunstyrelsen beslutade den 23 april 2012 (§ 129) att inleda arbetet med att förhandla med de berörda parterna för att ta över förvaltningen av anläggningarna.

Lantmäteriförrättning är påbörjad i syfte att överföra marken vid kajen till kommunen.

Sidan uppdaterades: