Status och handlingar
Vad händer nu och i nästa steg?
- Samrådet, som pågick under perioden 2 - 30 september 2025, är nu avslutat.
- Nu bearbetas planförslaget och de inkomna yttrandena sammanställs och bemöts de i en så kallad samrådsredogörelse. Den kommer att publiceras på den här sidan i samband med att granskning av planförslaget startar.
- Granskning av detaljplanen planeras starta i januari 2026.
- Planhandlingar och underlag finns fortsatt att läsa under samrådsfliken under status och handlingar.
Så fungerar detaljplaneprocessen
Detaljplaneprocessen består av flera olika skeden, nästa skede i planprocessen kallas granskning och på www.nacka.se/stadsbyggande kan du läsa mer om det skedet och den fortsatta processen.
Bakgrund
Nacka kommuns policy när industriområden omvandlas till bostadsområden var tidigare att vissa allmänna anläggningar skulle förvaltas av de boende i områdena genom samfälligheter. Samfällighetsföreningar i Danvikstrand, Saltsjöqvarn och Finnboda har efter områdenas färdigställande framfört att kommunen bör ta över förvaltningen av anläggningar som är alltför betungande för enskilda föreningar att förvalta.
Nacka kommun har därför tagit fram en utredning som visade att tekniskt komplicerade anläggningar såsom kajer, industriminnen, vägtunnel, m.m. i områdena bör förvaltas av kommunen, och kommunstyrelsen beslutade den 23 april 2012 (§ 129) att inleda arbetet med att förhandla med de berörda parterna för att ta över förvaltningen av anläggningarna.
Sidan uppdaterades: