Hoppa till innehåll

Från fredagen den 23 maj till och med söndag den 25 maj genomför vi planerat underhåll av våra e-tjänster. Arbetet gör att e-tjänsterna stundtals inte är åtkomliga.

Mars

Musikparken rustas upp - en parisisk oas till sommaren

Parken, som är belägen strax söder Nacka Forum, välkomnar att lämna vardagens brus och asfalt för att njuta av lugnet bland grönskan.

En parisisk oas för avkoppling och gemenskap

Musikparkens ytor har möbler och planteringar, där temat för parken är parisisk kvarterspark, med fokus på avkoppling och gemenskap. Här är tanken att besökare ska kunna lämna vardagens brus och asfalt, ta med sig sin lunchlåda och njuta av lugnet bland grönskan.

Planteringarna pryds av färgstarka växter, från vårlökar med krokus till höstblommande perenner. Bärbuskar, inklusive tre sorter av vinbär, erbjuder möjligheten att plocka och skörda egna bär direkt från parken.

Boulebana, picknickområde och grillplats

Boulbanan har sedan sommaren 2024 ny sand och en lång sittbänk samt ny belysning. Här finns det också en scen med plats för lek, uppträdanden och avslappning.

Hängmattor i ett hörn erbjuder möjligheter till både lek och vila. Dessutom finns det grillplats som bjuder in till picknickstunder och social samvaro. Med nya fjädergungor för barn är parken en plats för alla.

Mångfald av träd för framtiden

För att säkerställa en varierad och hållbar grönska finns här flera olika trädsorter med olika blomningstider och höjder. Detta främjar en hållbar återväxt, så att om något träd går förlorat finns det redan planterade för att fylla ut tomrummet.

Hitta hit: Närmaste gatuadress är Musikvägen 5 och koordinater på karta är 59.307056, 18.162270.

Sidan uppdaterades: