Hoppa till innehåll

Byggprojekten är många men trafiken rullar på i Nacka

Nacka växer och stora byggprojekt pågår över hela kommunen. Trots detta är framkomligheten fortsatt relativt stabil. Det visar kommunens årliga uppföljning av restider och trafikflöden.

Paus för bullrande arbeten på Gamla Skurubron i sommar

I sommar pausar Trafikverket bullrande arbeten på Gamla Skurubron. Istället byggs dammar som ska rena dagvattnet från Skurubroarna innan det rinner ut i Skurusundet. Arbeten pågår även i korsningen vid Björknäs centrum.

Arbete med vatten- och avloppsledningar utmed Sockenvägen i Björknäs

Under vecka 26 startar arbetet med att förnya vatten- och avloppsledningar utmed Sockenvägen i Björknäs

Cykla eller gå till badet i sommar

Sommaren är här och med den bad, glass och lata dagar vid sjön eller havet. Om du har möjlighet, lämna bilen hemma och ta cykeln eller en promenad istället. Det är bra för både kroppen, miljön och trafiksituationen vid våra populära badplatser.

Cykelskolan lär Nackas yngsta att bli trygga cyklister

Förra veckan var Cykelskolan i Nacka för att lära förskolebarn från närliggande skolor om säker cykling och trafikvett. Idén med Cykelskolan är att alla barn så småningom ska kunna cykla. För att komma dit behöver man börja tidigt. Målet med dagen är att förstå hur en hjälm skall sitta på huvudet och ha kul bland vägmärken och cyklar.

Visar 5 av 207 nyheter Visa 5 nyheter till

Sidan uppdaterades: