På Nacka.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta ditt besök godkänner du att vi använder kakor.
Skapa gärna konto för att spara genvägar och följa nyheter.
Skapa gärna konto för att spara genvägar och följa nyheter.
Onsdag den 29 mars genomför vi ett planerat underhållsarbete av flera av kommunens e-tjänster, vilket betyder att många e-tjänster inte kommer vara tillgängliga. Uppdateringen förväntas vara klar under dagen.
Pågående drifstörning telefoni, påverkar möjlighet att ta emot samtal
Läs mer...Den här gången lyfter vi den spännande historien om Lilla Nyckelviken och krogen där Johan Tobias Sergel och Carl Michael Bellman höll till. Vi får också veta mer om sångerskan Jenny Lind ”den svenska näktergalen” som bodde på Lilla Nyckelviken på 1800-talet. Hon hade en framgångsrik karriär och det finns flera vittnesmål om hur förbipasserande båtar stannade upp på fjärden för att få lyssna till hennes sång.
Via en QR-kod på skåpet kommer du till denna webbplats
Lilla Nyckelviken –”Så vare då” Här kan du också läsa mer, se bilder från när det begav sig och lyssna på spännande historia om platsen och tiden via ljudfiler.
Bildkollage med Jenny Lind, teckning av Sergel från krogen en junikväll 1790, Lilla Nyckelviken och Lena Linnerborg vid elskåpet.
För produktionen av det lokalhistoriska bildgalleriet utomhus i Nacka står Nacka lokalhistoriska arkiv och Kulturhuset Dieselverkstaden på uppdrag av Nacka kommun. Kommunen har också samarbetat med Nacka Energi som har gett oss tillstånd till att klä elskåpen med bilder och text.
I samband med att Nacka firar 50 år uppmärksammas Nackas historia, nutid och framtid på olika sätt.
Sidan uppdaterades: