Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Det finns viktig information

Från fredagen den 23 maj till och med söndag den 25 maj genomför vår leverantör underhåll som påverkar vissa av våra e-tjänster. Arbetet gör att e-tjänsterna stundtals inte är åtkomliga.

Ny infartsparkering vid Tattby station

Just nu bygger vi en ny infartsparkering vid Tattby station som ska underlätta för kombinationsresor mellan bil och kollektivtrafik. Parkeringen ska även göra det enklare för bilburna besökare till Saltsjöbadens samskola, närliggande tennishall, ishall, sporthall och förskola.

Den nya infartsparkeringen kommer att bestå av 20 platser, jämfört med 40, som tidigare var planerat. Den beräknas vara färdigställd i februari 2025. Senare i vår kommer det att planteras träd vid parkeringen enligt bilden ovan.

För att främja en säker skolväg för barn och unga, kommer det också att göras trafiksäkerhetshöjande åtgärder vid den befintliga infartsparkeringen.

Här kan du läsa mer om infartsparkeringar för bil och cykel i Nacka.

Har du frågor?

Kontakta Nacka kommuns kontaktcenter:
08-718 80 00, info@nacka.se
Projektledare Lisa Hunter.

Sidan uppdaterades: