Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Självkörande bilar under uppsikt testas i Nacka

Som första kommun i Sverige inleddes den 30 januari en testperiod för "självkörande bilar under uppsikt" i Nacka. Transportstyrelsen har givit tillstånd för testkörning på Nacka kommuns vägnät.

Testerna utförs av Tesla med tre fordon och sker med så kallad ”självkörning under uppsikt”, vilket innebär att det alltid finns en förare i förarsätet med händerna på ratten, redo att ta över körningen vid behov.

Syftet är att undersöka hur självkörande fordon under uppsikt kan integreras i en urban miljö på ett säkert och hållbart sätt samt att lära systemen hantera svenska trafikförhållanden. I förlängningen kan tekniken leda till säkrare trafik och bättre framkomlighet.

Nacka kommun upplåter sitt vägnät för testet. Kommunens roll är att yttra sig till Transportstyrelsen, som beslutar om villkoren för testkörningen och som är den myndighet som ansvarar för trafiksäkerhetsbedömningen.

Mats Gerdau, Peter Zethraeus, Poa HellqvistPoa Hellqvist Trafik- och fastighetsdirektör, Mats Gerdau, (M) kommunstyrelsens ordförande och Peter Zethraeus, ordförande Natur- och trafiknämnden medverkade på premiärturen.

– Generellt är vi i Nacka positiva till ny teknik som kan gynna framkomligheten och utvecklingen i samhället, säger Mats Gerdau (M) kommunstyrelsens ordförande.

Det är alltid föraren som är ansvarig för fordonet under körning.

Sidan uppdaterades: