Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Saltsjöbanan öppnar för trafik 9 november

Den 9 november öppnar Saltsjöbanan åter för resenärer efter att ha varit avstängd sedan i våras. Tågen kör till och från Saltsjö-Järla och ska gå enligt ordinarie tidtabell.

SL och Stockholms spårvägar konstaterar att åtgärderna som har satts in på Saltsjöbanan har fungerat och att problemen med smörjbalansen är lösta. Det betyder att tågen återigen börjar köra med resenärer ombord från och med den 9 november.

Busstrafiken kommer i stort sett att köra på samma sätt som när Saltsjöbanan har varit avstängd. De förstärkningsbussar som kör mellan Saltsjöbaden/Solsidan och innerstan fortsätter att köra även när tågtrafiken startar igen. De kommer att komplettera tågtrafiken tills Saltsjöbanan återigen kör till Slussen, vilket är planerat till år 2028.

Några turer på linje 26M kommer att köra fram till vecka 48 och slutar därefter att gå. Det gäller specifikt de avgångar som endast kör mellan Solsidan och Fisksätra.

Läs mer hos SL - länk till pressmeddelande

Läs mer om Saltsjöbanan och ersättningstrafiken hos SL

Sidan uppdaterades: