Hoppa till innehåll

Mitt Nacka

Mitt Nacka

Februari

Vi firar Alla hjärtans dag hela veckan

På lördag den 14 februari är det Alla hjärtans dag – och här i stadshuset firar vi hela veckan. Kom och titta på alla hjärtliga utsmyckningar och passa på att skicka en hälsning till någon du tycker om.

Posta vykort till den du gillar

På tisdag den 10 februari, kl. 11.00–13.30, är du hjärtligt välkommen till pergolan i matsalen för att skriva ett vykort till någon du tycker om. För dig som gillar att pyssla finns möjlighet att dekorera korten med glitter, klistermärken och annat kul. Vi ser till att korten frankeras och skickas iväg samma dag.

Intervjuer med invånare

På fredag kommer vi även att intervjua Nackabor i olika delar av Nacka och ställa frågor om vad Alla hjärtans dag, och kärlek, betyder för dem. På plats synliggör vi Nacka kommun, visar omtanke och delar ut chokladhjärtan, reflexer och nallar. Intervjuerna publiceras på nacka.se och Facebook på lördag.

Visa gärna lite extra omtanke

I samband med Alla hjärtans dag vill vi också uppmuntra till extra omtanke i vardagen. Ett leende, ett vänligt ord eller en liten gest kan göra stor skillnad – och kostar så lite men ger så mycket.

alla hjärtans dag 4.jpg

Alla hjärtans dag 3.jpg

pergolan.jpg

stadshuset kopiera.jpg

Sidan uppdaterades: