Afrikansk svinpest är en sjukdom som sprids snabbt i Europa och nu även har upptäckts i Sverige. Den är helt ofarlig för människor men kan bli mycket svår och kostsam att hantera om den sprider sig till svenska tamgrisar eller vildsvin.
Kontakta kommunens viltvårdare om du ser levande eller döda vildsvin
Vildsvin är sällsynta i Nacka. Om du ser ett vildsvin vill vi gärna veta det. Kontakta då snarast någon av kommunens viltvårdare:
Mats Lindqvist, telefon: 0703-33 27 52
Conny Persson, telefon: 070-286 05 33
Göran Nilsson, telefon: 070-310 22 53
Clarence Breding, telefon: 070-743 61 42
Så kan du hjälpa till att förebygga smittspridning
- Släng matrester i soporna. Lämna dem inte i markerna efter en picknick eller vid rastplatser utmed vägar.
- Ta inte med korv, kött och andra charkvaror till Sverige från länder där afrikansk svinpest finns.
- Kompostera ditt matavfall i sluten behållare som vildsvin inte kan komma in i.
- Rapportera fynd av sjuka eller självdöda vildsvin till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA).
Råd till jägare
- Rapportera fynd av sjuka eller självdöda vildsvin till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA).
- Rengör kläder och utrustning om du varit på vildsvinsjakt i ett smittat land. Vildsvinens blod och avföring är smittförande.
- Tvätta din jakthund efter att du jagat med den i ett smittat land.
- Besök inte svenska grisbesättningar inom 48 timmar efter vildsvinsjakt i ett smittat land.
- Kött och obehandlade jakttroféer kan innebära en smittrisk och får inte lämnas så att grisar eller vildsvin kan komma åt dem.
Läs mer om afrikansk svinpest hos Jordbruksverket
Här kan du rapportera sjuka eller döda djur till Statens veterinärmedicinska anstalt
Sidan uppdaterades: