Hoppa till innehåll

På Nacka.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta ditt besök godkänner du att vi använder cookies. Läs mer om cookies

Kommunalråd och oppositionsråd

Politikerna sköter i regel sina kommunala uppdrag på sin fritid. Nacka kommun har fyra heltidsarvoderade och fyra halvtidsarvoderade politiker.

Sex kommunalråd (M, L, KD och C) tillhör den politiska majoriteten. Socialdemokraterna och Miljöpartiet har var sitt oppositionsråd.

Mats Gerdau - Kommunalråd (M) och kommunstyrelsens ordförande

mats.gerdau@nacka.se

mats.gerdau@nacka.se

Kommunstyrelsens ordförande (M)

Tfn: 08-718 92 00, 070-431 92 00


Läs om Mats politiska uppdrag

Gunilla Grudevall-Steen - Kommunalråd (L)

gunilla.grudevall.steen@nacka.se

gunilla.grudevall.steen@nacka.se

Kommunalråd (L)

Tfn: 08-718 96 90, 070-431 96 90

Läs om Gunillas politiska uppdrag

Cathrin Bergenstråhle - Kommunalråd (M)

cathrin.bergenstrahle@nacka.se

cathrin.bergenstrahle@nacka.se

Kommunalråd (M)

Tfn 08-718 92 24, 070 431 92 24

Läs om Cathrins politiska uppdrag

Hans Peters - Kommunalråd (C)

hans.peters@nacka.se

hans.peters@nacka.se

Kommunalråd (C)

Tfn 08-718 83 47, 070 431 83 47

Läs om Hans politiska uppdrag

Tobias Nässén - Kommunalråd (M)

tobias.nassen@nacka.se

tobias.nassen@nacka.se

Kommunalråd (M)

Mobil: 0706-57 08 72

Läs om Tobias politiska uppdrag

Jan-Eric Jansson - Kommunalråd (KD)

jan-eric.jansson@nacka.se

jan-eric.jansson@nacka.se

Kommunalråd (KD)

Tfn 08-718 92 25, 070 431 92 25

Läs om Jan-Erics politiska uppdrag

Khashayar Farmanbar - Oppositionsråd (S)

farmanbar@nacka.se

farmanbar@nacka.se

Oppositionsråd (S)

Tfn 08-718 83 27, 070 953 21 68

Läs om Khashayars politiska uppdrag

Sidney Holm - Oppositionsråd (MP)

sidney.holm@nacka.se

sidney.holm@nacka.se

Oppositionsråd (MP)

Tfn 08-718 75 04, 070 431 75 04

Läs om Sidneys politiska uppdrag

Sidan uppdaterades:

Mitt Nacka

  • …så får du upptäcka spännande evenemang i din närhet.